LOGO
NAV
-
LANGUAGE
S2OSB
2014 - 2015 / İSTANBUL
Mimari:
BINAA
Proje Detay :
İstanbul’un 170 km. doğusunda, Sakarya Bolgesinde yer alan S20SB, Sakarya İkinci Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu'nun yonetim binasi, genel merkez ve konferans salonu işlevlerini üstlenir. Yönetim ve mühendislik ekiplerinin vizyonlarını birleştirdiği, bölge için ikonik bir yapı niteliği taşiyan bu bina, insanları yeni açılardan bakmaya teşvik eder. Yeni bir bakış açısı, endüstriyel gelişimin ana konseptini yansıtan yeni algılama/öğrenme methodlarına öncülük eder.
 
Binanın dış cephesi bu soruları tetikleyecek en önemli öğedir. Cephe, iç ve diş mekanlar arasındaki iletişimi, etkileşimi sağlar. Bir elbise nasıl bir moda ifadesi ise kabuk da bir yapının işleyişini anlatan, kendini ifade etme şekli ve karakteridir. S2OSB’nin cephesi yalnızca binanın karakterini değil aynı zamanda işlevini de yansıtmaktadır.
 
İncelikle işlenmiş metal cephe binayı sarmalayarak yapının, çok amaçlı fonksiyonlarına eşlik eder. Geometrik dokulu kabuk, konferans salonunda dolu paneller ile başlar, dizilimi ritmik bir şekilde artan perfore paneller ile devam eder. Ofis alanlarında bu paneller çift cidar işlevi görerek gün ışığının kontrollü bir şekilde filtrelenmesini sağlar. İç mekan dış cephe tarafından kamufle edilirken, kullanıcılar dışarıyı gorebilmeye devam ederler. Gün ışığı, eloksallanmış, satine edilmiş, katlanmış ve matematiksel olarak bir kompozisyona uyarlanmış metal dış cephenin görünümünü degiştirir. Geceleri ise aydınlatma tasarımı yapının çift yönlülüğünü vurgular: Cephenin sağır kısmında, ritmik dağıtılmış perfore panellere entegre edilen aydınlatmalar ile ışıklandırma sağlanırken, ofis alanlarındaki tamamen perfore paneller ile iç mekan aydınlatması alternatif bir cephe algısı yaratır. Böylelikle dinamik dış cephe, yapının fonkisyonunu sanatsal bir yolla ifade eder.